Dom Inteligentny w systemie KNX

Świadczymy usługi z zakresu projektowania wykonywania i modernizowania instalacji inteligentnego domu w technologi KNX/EIB. Posiadamy certyfikaty Autoryzowanego Partnera KNX oraz niezbędne narzędzia i oprogramowanie.

Inteligentna instalacja elektryczna

jest przyszłością, która wejdzie do użytku jako standard. Wychodząc naprzeciw naszym klientom wykonujemy też automatykę budynkową oraz instalacje inteligentne przewodowe i bezprzewodowe w systemie KNX. Nasza kadra posiada certyfikaty KNX i jesteśmy autoryzowany Partnerem.

Inteligentny dom

jest zaawansowanym rozwiązaniem opartym na sieci czujników i i urządzeń zautomatyzowanych do wykonywania żadanych operacji zaplanowanych czy takich jakie urzytkownik chce w danej chwili. Stosowana w jego ramach magistrala KNX pozwala na łatwy przepływ informacji między elementami składowymi instalacji i daje szerokie spektrum możliwości działania.

Dzięki wykorzystaniu informacji z czujników i detektorów inteligentny budynek sam dostosowuje się nie tylko do obecności domowników, ale także do czynników wewnętrznych i zewnętrznych takich jak choćby temperatura, nasłonecznienie czy wilgotność powietrza. Dzięki temu inteligentny budynek znacznie poprawia komfort życia codziennego jego użytkowników.

Centralny system zarządzania pozwala wygodnie sterować niemal każdym urządzeniem w inteligentnym domu, a za sprawą zastosowania wizualizacji i podłączenia instalacji do Internetu użytkownik może kontrolować jego działanie z każdego miejsca na świecie.

Integracja całości instalacji z systemem alarmowym i monitoringiem przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa budynku. Inteligentny budynek przeprowadza symulację obecności domowników na podstawie wcześniej zarejestrowanych zdarzeń, co pomaga zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Możliwości, jakie dają inteligentne instalacje są bardzo rozbudowane i i ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia co che żeby było zautomatyzowane.

Zautomatyzowany dom a przez to racjonalne sterowane działaniem instalacji codziennego użytku pozwala znacznie ograniczać koszty mediów przez co budynek jest przyjazny środowisku.

Inteligentny budynek to obecnie standard zalecany przez Unię Europejską.

Stosowane rozwiązania pozwalają elastycznie dostosowywać działanie instalacji połączonych KNX w ramach budynku do indywidualnych potrzeb jego użytkowników i dają wiele możliwości w kontekście przyszłej rozbudowy. Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna pozwala unikać kucia ścian, a co za tym idzie wielu zbędnych i uciążliwych remontów. To tylko niektóre zalety, jakie posiada inteligentny budynek.

Inteligentny dom w przystępnej cenie

Główne zalety inteligentnego domu to między innymi:

 • Wysoki komfort użytkowania instalacji KNX.
 • Automatyzacja działania instalacji budynku.
 • Energostrzędność instalacji i zmniejeszenie kosztów ogrzewania.
 • Zautomatyzowane procesy nieustannie dbają o to, aby nasze otoczenie było nam jak najbardziej przyjazne i wykonują za nas wiele mechanicznych czynności.
 • Inteligentny dom sprawia, że zyskujemy czas, który możemy spożytkować w inne sposoby.
 • Kontrola za pomocą pilotów, paneli dotykowych i wszelkiego rodzaju komputerów pozwala wygodnie i sprawnie osiągnąć zamierzone rezultaty nie ruszając się z miejsca.
 • Zintegrowanie z systemami alarmu i monitoringu zwiększa poziom bezpieczeństwa w budynku oraz na zewnątrz niego. System symuluje obecność użytkowników pod ich nieobecność lub gdy odpoczywają, a czujniki ruchu na zewnątrz wykazują aktywność.
 • W razie wystąpienia zagrożeń stosowne służby są natychmiast powiadamiane.

KNX a oszczędność mediów

Jak wykazują badania przeprowadzone przez organizację KNX, integracja instalacji codziennego użytku za pomocą magistrali KNX pozwala zredukować koszty zużycia energii nawet do:

 • 40% dzięki kontroli rolet i żaluzji
 • 50% dzięki sterowaniu pojedynczym pomieszczeniem
 • 60% dzięki kontroli oświetlenia
 • 60% dzięki sterowaniu wentylacją i klimatyzacją

Dzięki oszczędności mediów, standard KNX jest wysoce przyjazny nie tylko dla Twojej kieszeni, ale i dla całego środowiska naturalnego.

Rynek inteligentnych budynków ciągle się rozwija i otwiera przed nami coraz szersze spektrum możliwości. Na rynku istnieje wiele systemów automatyki ale są one głownie systemami scentralizowanymi wymagającymi jednostki sterującej centralnej , jak i zamknięte na opcje podłączania do nich urządzeń i rozwiązań innych firm.

KNX Daje nam zaś ogromne możliwości rozbudowy możemy stosować rozwiązania ponad 450 firm które stosują ten standard możemy mieć np włączniki firmy A , urządzenia sterujące Firmy B a czujniki firmy C itp.

Dodatkowo system KNX stosuje standard dzieki któremu urządzenia, czujniki czy aktory kupione wiele lat temu będą działać bezproblemowo z tymi dostępnymki teraz na rynku czy tymi które zostaną wyprodukowane wiele lat w przyszłości.

Zmiana sposobu działania urządzeń sterujących instalacjami budynku odbywa się bezinwazyjnie, za pomocą programowania. Jeżeli natomiast zachodzi chęć wymiany posiadanych urządzeń, zwykle obywa się bez uciążliwych remontów, nieuniknionych w przypadku tradycyjnych instalacji. To bardzo duża, często podkreślana zaleta systemu KNX.


Inteligentny dom  możliwości i funkcje

1. Sterowanie oświetleniem i różne scenariusze świetlne Dzięki zainstalowanym czujnikom ruchu i natężenia światła lampy są załączane, gdy użytkownik pojawia się w pomieszczeniu. Inteligentny dom troszczy się o odpowiednią pozycję rolet, stosowną do warunków oświetleniowych czy pogodowych na zewnątrz.

Użytkownik ma do dyspozycji szereg scen świetlnych, które łatwo programuje według własnego uznania i wywołuje w dowolnej chwili. Za pomocą wizualizacji może sprawdzić stan oświetlenia w całym domu i dowolnie nim sterować.

Gdy inteligentny dom pozostaje pusty, system symuluje obecność użytkowników w oparciu o dziennik zarejestrowanych sekwencji zdarzeń.

2. Instalacja Audio/Video Zaletą instalacji zgodnych ze standardem KNX jest możliwość sterowania nagłośnieniem budynku i przekaz sygnałów telewizji naziemnej i satelitarnej. Dzięki czujnikom detekcji obecności muzyka może wędrować po pomieszczeniach razem z nami. W wykonywanych przez nas instalacjach wszelkie urządzenia Audio/Video mogą być sterowane za pośrednictwem jednego pilota i odbierającej jego sygnał bramki KNX.

Detekcja obecności użytkownika pozwala na sterowanie urządzeniami audiowizualnymi w taki sposób, aby w każdym pomieszczeniu towarzyszyła mu przyjemna muzyka, film lub interesujący program telewizjyjny.

Technologia multiroom wnosi nową jakość w codzienne życie użytkownika. Dzięki elastycznej architekturze systemu KNX / EIB można ją z powodzeniem stosować, czerpiąc z pełni możliwości, jakie przed nami otwiera.

3. Alarm i monitoring Zintegrowana z magistralą KNX instalacja alarmowa pozwala na informowanie użytkownika, które okna i drzwi są otwarte, a w razie wystąpienia alarmu sama zawiadamia stosowne służby.

W razie wystąpienia nagłego zagrożenia, użytkownik dysponuje przyciskiem „Panika”, który załącza wszystkie światła w domu i wszczyna alarm.

4. Klimatyzacja i wentylacja W razie konieczności pomiary wilgotności i temperatury przez czujniki podłączone do magistrali EIB powodują załączenie wentylacji lub klimatyzacji. Instalacje te działają, aż wskaźniki w danych pomieszczeniach osiągną optymalne wartości. Inteligentny dom zapewnia komfort przebywania w nim w każdych warunkach.

5. Centralne ogrzewanie Zależnie od tego, czy użytkownik przebywa w budynku czy nie, za pomocą magistrali EIB załączany jest odpowiedni tryb ogrzewania. Kiedy inteligentny dom pozostaje pusty, automatyka podtrzymuje temperaturę na optymalnym poziomie, pozwalającym na szybkie dogrzanie do komfortowych warunków, gdy użytkownik się pojawi.

W razie potrzeby, możemy sterować trybami pracy ogrzewania za pomocą wizualizacji oraz wielofunkcyjnych przycisków w konkretnych pomieszczeniach.

6. Inteligentny dom i stacja pogodowa Integracja stacji pogodowej w ramach instalacji inteligentnej EIB to nie tylko aktualne i precyzyjne pomiary warunków pogodowych. Dzięki możliwościom wizualizacji użytkownik uzyskuje prognozy na najbliższe dni z szanowanego na całym świecie serwisu pogodowego Weather Online.

Ogrzewanie za pomocą odnawialnych źródeł energii Składająca się na inteligentny dom automatyka pozwala na sprawne zintegrowanie baterii słonecznych, które w zależności od pory roku i stanu instalacji mogą służyć różnym celom.

W lecie możemy dzięki nim ominąć koszty, których wymaga podgrzewanie wody ciepłej. W zimie redukujemy je, nagrzewając zimną wodę do możliwego poziomu, z którego szybciej i taniej ogrzewa się ona do właściwej temperatury.

7. Inteligentne nawadnianie terenu Stosownie do wyników wykonanych pomiarów, inteligentny dom KNX zarządza czasem podlewania podłączonych obwodów nawadniających i uruchamia je o ustalonej godzinie. Odpowiednio wysterowany system nawadniający pozwala znacznie zredukować wysiłek konieczny do utrzymania ogrodu w dobrym stanie.

8. Sterowanie roletami, żaluzjami czy markizami Możliwość np zamykania wszystkich rolet przy wychodzeniu z domu za pośrednictwem naciśnięcia jednego przycisku, zdalne otwieranie zamykanie, zamykanie części rolet w przypadku gdy na daną częś domu pada słońce aby nie nagrzewało ono pomieszczeń

Zastosowanie funkcji kino czyli zamknięcie rolet wyłączenie czy przyciemnienie światła i właczenie kina domowego czy prjektora jedym przyciskiem automatycznie.

Jakie są zalecenia przed rozpoczęciem budowy budynku?

 • należy na pewno wziąć pod uwagę okablowanie budynku przewodem KNX
 • należy wstępnie określić wszelkie udogodnienia, jakie powinny znaleźć się w budynku
 • należy skonsultować się z nami w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości